Menu


Příspěvky 2019

Hrej taky FOTBAL

Sponzoři

Doporučujeme

MARS

Statistika

TOPlist

Kontakt na předsedu

Martin Stachovič

Tel: 731 600 509

Email

HledatRozpisy zápasů

Navštivte náš

Najdete nás zde

Aktuálně ve Studénce

Bleskovky

Filip je po operaci

24.8.2019

Dnešní zápas mužů bohužel nedohrál po nešťastné srážce náš brankář Filip Červenec. Ještě v průběhu zápasu byl převezen rychlou záchrannou službou do nemocnice, kde se podrobil operaci zraněného ramena. Filipovi přejeme trpělivost v léčbě a brzké uzdravení

Poslední příprava

31.7.2019

Muži v dnešním posledním přípravném zápase podlehli Klimkovicím 1:2

Přípravky netrénují

29.4.2019

S ohledem na nepříznivé počasí, jsou v pondělí 29.4.2019 tréninky všech přípravek ZRUŠENY

Změny tréninků

31.3.2019

Od dubna budou tréninky žáků vždy v pondělí, středu a pátek od 17:00 hodin. Brankářské tréninky pro všechny kategorie budou každý čtvrtek od 17:00 hodin.

Velký Javorník

27.12.2018

Img_0074

Ve čtvrtek se konal 9. ročník výšlapu na Velký Javorníkm a to opět s rekordní účastí

Starší »

Pořadí v tabulkách

Tabulka střelců

Střelec Gólů
Šimsa P. 19
Rychlík P.  17
Chalupka D.  13
Burian S. 13
Cenkner P. 9
   

Kompletní tabulka střelcůHistorie fotbalu ve Studénce

V červnu roku 1946 byl založen fotbalový oddíl závodní sokolské jednoty Tatra Butovice. Mezi zakladateli klubu byli Antonín Cihlář, Vojtěch Popek, Josef Petrovič, Jan a František Silvarovi, Albín Švec a Erich Tyran. Činnost sportovního klubu řídil výbor ve složení: předseda Antonín Cihlář, členové: Albín Švec, Vojtěch Popek, Jan Tůma a Jaroslav Šindler.

Oddíl zpočátku neměl na růžích ustláno, protože chyběli dresy a také nebylo pořádné hřiště. Teprve po několika měsících navrhlo vedení tehdejšího podniku Tatra Studénka fotbalovému oddílu prostor u hospody na „Kmínku“ a po vyměření p. Sládečkem se začalo za vydatné pomoci podniku a funkcionářů hřiště budovat. Bohužel tato lokalita plně nemohla tehdy kopané sloužit, jelikož se nacházela v místech, kde se i několikrát do roka vylila ze břehů nedaleká řeka Odra. Také proto byly šatny postaveny na vyšších sloupcích a hřiště bylo zvednuto návozem hlíny a škváry. Oddíl kopané byl začleněn pod místní TJ, která sdružovala většinu sportovních odvětví ve Studénce.

Fotbal-1947

Družstvo mělo v začátcích hodně problémů, především s obstaráváním výbavy. Tehdejší výbor dal tedy ušít dresy v bílé barvě s modrým límečkem. Až později měli hráči dresy pletené ve vínově červené barvě se znakem Tatry. Sehnaly se i kopačky a podala se přihláška do soutěže. Hned zpočátku mělo družstvo velmi dobré výkony a brzo se zařadilo mezi nejlepší týmy tehdejší druhé třídy, kde postoupilo. Mezi památná utkání v padesátých letech patřila i místní derby, mezi Tatrou a Sokolem Studénka, kde kopaná měla také svou dobrou tradici.

Oddíl kopané hrál soutěže nejprve se střídavými úspěchy. V roce 1953 hrála Studénka krajskou soutěž, ale slabé výkony ji odsoudily k sestupu. V následujícím roce naopak muži vyhráli okresní přebor s velkou převahou a znovu si vybojovali účast v krajské soutěži, kde se Studénka na nějaký čas i zabydlela. V roce 1960 byla provedena razantní reorganizace soutěží a přestože naše družstvo skončilo na pátém místě v I.B třídě, muselo ji opustit a startovat v následující sezóně opět v okresním přeboru. Bohužel hned zpočátku ztratili hráči chuť do hry a také na zápasy chodilo stále méně diváků. V roce 1964 se první tým dostal až do nejnižší IV. třídy a znovu započal boj o návrat do krajské soutěže. Tým ale dokázal ihned postoupit do okresní soutěže, a také tam bojoval o postup do vyšší soutěže.

V roce 1971 se podařilo družstvu mužů vybojovat postup do krajského přeboru, kde po několik dalších let patřili ke stálým účastníkům. Významného ocenění zdejšího oddílu kopané bylo vyhlášení dorostenců i mužů za nejslušnější týmy v krajských fotbalových soutěžích.

Nedlouho po roce 1990 ale začal fotbal ve Studénce postupně uvadat. Odcházeli kvalitní hráči, nedostatek finančních prostředků byl znatelný a to se projevilo jednak ve strmém pádu mužů z kraje do okresu a také v "promrhání" nejvhodnější doby na rekonstrukci fotbalového areálu. Vrcholem nezájmu o zdejší fotbal, bylo rozhodnutí výboru oddílu kopané, odhlásit družstvo mužů z rozehrané sezóny 2009/2010.

Základem úspěšnosti zdejšího oddílu kopané byla a stále je práce s mládeží. Krom dvou družstev mužů, zde většinou byla i dvě družstva žáků a dorostenci. Obě tyto mládežnické kategorie bojovali nejen v okresních, ale také krajských soutěžích. Mezi velmi významné události v historii fotbalu ve Studénce patří nepochybně již tradiční Žákovský turnaj. První ročník tohoto turnaje byl odehrán v roce 1967 a vítězem se tehdy stali žáci VTJ DUKLA PRAHA. Mezi nejúspěšnější týmy se v historii turnaje řadí Baník Ostrava, který dokázal turnaj vyhrát již 12-krát. Turnaj byl pořádán každoročně, ale jelikož chybí ve Studénce druhé plnohodnotné hřiště včetně moderního zázemí, tak okolní kluby nemají o start v turnaji bohužel zájem.

Nicméně od roku 2013 se stává čím dál víc oblíbený turnaj pro starší a mladší přípravky, na kterém se představuje v každé kategorii 8 týmů, což z turnaje dělá jeden z nejzajímavějších turnajů v našem kraji.

V roce 2010 došlo k osamostatnění fotbalového klubu od zdejší Tělovýchovné jednoty, protože fotbal byl dlouhodobě na pokraji zájmu vedení TJ. Historickým mezníkem našeho klubu, bylo vytvoření družstva žen, které poprvé v sezóně 2010/2011 začalo psát svou soutěžní historii, která ale byla vlivem postupného nezájmu ze strany hráček ukončena odhlášením týmu ze soutěže v zimě roku 2014. Nezapomínáme ani na dříve narozené hráče zdejšího fotbalového klubu a činnost také velmi aktivně vyvíjí i naše „Stará garda“. Věříme, že navážeme postupně na úspěchy z předchozích let a dostaneme opět fotbal ve Studénce do podvědomí nejen fotbalových fanoušků.

Přehled předsedů FOTBAL STUDÉNKA

06/2018 - doposud  > Martin STACHOVIČ

10/2010 - 06/2018  >  Libor SLAVÍK

04/2010 - 10/2010  >  Petr MIKYSKA

Několik historických fotografií je k vidění ZDE

Úspěšní odchovanci Studénky

Pavel RYCHTÁR: první ligový hráč, který hrál za Duklu Sušice, Ostroj Opava a Železárny Bohumín

Josef JEŽKO: TJ Vítkovice - 1. československá liga, Po uzdravení úrazu, který utrpěl při utkání Sparta - Vítkovice, se vrátil zpět do Studénky

Marek TRVAL: TJ Vítkovice, Sparta Praha, Viktoria Žižkov, Lázně Bohdaneč, reprezentace do 21 let. Za Spartu odehrál i PMEZ (dnes Liga mistrů).

Oldřich HALUSKA: Baník Ostrava, reprezentace do 20 let, za Baník odehrál i pohár UEFA (dnes Evropská liga). Tragicky zahynul v roce 1992 a jeho jméno nese i tradiční žákovský turnaj.

Jiří RICHTER: Baník Ostrava, Sigma Olomouc, RH Cheb, reprezentace do 21 let, za Baník odehrál i pohár UEFA (dnes Evropská liga)

Tomáš VAJDA: NHKG Ostrava, Synot Staré Město - 1. česká liga, Romo Fulnek, za Synot odehrál i pohár UEFA (dnes Evropská liga)

Stanislav SAVR: VOKD Poruba - 2. liga

Miroslav SVĚTLÍK: VOKD Poruba - 2. československá liga

Štefan MAŠLÉNKO: Partyzán Bardejov - 2. československá liga

Pomozte zmapovat historii klubu

Máte historické fotografie, články, kroniku či jiné suvenýry, které se vztahují k fotbalu ve Studénce?

Velmi rádi bychom zmapovali historii klubu od jeho počátku až po současnost, a proto vyzýváme všechny občany, aby nám poskytli historické materiály ke zdokumentování. Vaše příspěvky můžete zaslat emailem na info@fotbalstudenka.cz nebo osobně předat kterémukoli členovi výboru našeho klubu. Předem děkujeme.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | výměna odkazů