Menu


Hrej taky FOTBAL

Příspěvky 2021

Sponzoři

Doporučujeme

MARS

Statistika

TOPlist

Kontakt na předsedu

Martin Stachovič

Tel: 731 600 509

Email

HledatRozpisy zápasů

Aktuálně ve Studénce

Navštivte náš

Najdete nás zde

Bleskovky

Členské příspěvky

8.10.2021

S ohledem na skutečnost, že v od zimy až do půlky jara letošního roku byla vlivem vládních omezení přerušena sportovní činnost klubu, stanovil výkonný výbor výši příspěvků za rok 2021 pouze na 50% původně schválené výše. Výše příspěvků a termín úhrady je zveřejněn ZDE

Startuje tábor

9.8.2021

Právě dnes startuje letní táborové soustředění, jehož se účastní 26 dětí a probíhat bude po celý týden. Každý den budeme přidávat fotky do této FOTOGALERIE

V poháru končíme

8.8.2021

Výbuch našeho družstva mužů v úvodním kole poháru, bohužel znamená vyřazení...

OLBRAMICE - STUDÉNKA 3:1 (0:1) > Branky: Švagera

Dorost postupuje

16.9.2020

Dorostenci zvládli vstup do premiérového ročníku okresního poháru a postupují stejně jako muži také do jarního semifinále: MOŘKOV - DOROST 2:5 (0:2)

Postup do semifinále

9.9.2020

Čtvrtfinále okresního poháru naši muži zvládli a potřetí za sebou postoupili do semifinále, ve kterém 21.03.2021 přivítají doma Kunín.
BRAVANTICE - MUŽI  2:6 (0:2) > Branky: 2x Dýčka, 2x Burian, Farny, Ondruš

Starší »

Pořadí v tabulkáchHistorie fotbalu ve Studénce

V červnu roku 1946 byl založen fotbalový oddíl závodní sokolské jednoty Tatra Butovice. Mezi zakladateli klubu byli Antonín Cihlář, Vojtěch Popek, Josef Petrovič, Jan a František Silvarovi, Albín Švec a Erich Tyran. Činnost sportovního klubu řídil výbor ve složení: předseda Antonín Cihlář, členové: Albín Švec, Vojtěch Popek, Jan Tůma a Jaroslav Šindler.

Oddíl zpočátku neměl na růžích ustláno, protože chyběli dresy a také nebylo pořádné hřiště. Teprve po několika měsících navrhlo vedení tehdejšího podniku Tatra Studénka fotbalovému oddílu prostor u hospody na „Kmínku“ a po vyměření p. Sládečkem se začalo za vydatné pomoci podniku a funkcionářů hřiště budovat. Bohužel tato lokalita plně nemohla tehdy kopané sloužit, jelikož se nacházela v místech, kde se i několikrát do roka vylila ze břehů nedaleká řeka Odra. Také proto byly šatny postaveny na vyšších sloupcích a hřiště bylo zvednuto návozem hlíny a škváry. Oddíl kopané byl začleněn pod místní TJ, která sdružovala většinu sportovních odvětví ve Studénce.

Fotbal-1947

Družstvo mělo v začátcích hodně problémů, především s obstaráváním výbavy. Tehdejší výbor dal tedy ušít dresy v bílé barvě s modrým límečkem. Až později měli hráči dresy pletené ve vínově červené barvě se znakem Tatry. Sehnaly se i kopačky a podala se přihláška do soutěže. Hned zpočátku mělo družstvo velmi dobré výkony a brzo se zařadilo mezi nejlepší týmy tehdejší druhé třídy, kde postoupilo. Mezi památná utkání v padesátých letech patřila i místní derby, mezi Tatrou a Sokolem Studénka, kde kopaná měla také svou dobrou tradici.

Oddíl kopané hrál soutěže nejprve se střídavými úspěchy. V roce 1953 hrála Studénka krajskou soutěž, ale slabé výkony ji odsoudily k sestupu. V následujícím roce naopak muži vyhráli okresní přebor s velkou převahou a znovu si vybojovali účast v krajské soutěži, kde se Studénka na nějaký čas i zabydlela. V roce 1960 byla provedena razantní reorganizace soutěží a přestože naše družstvo skončilo na pátém místě v I.B třídě, muselo ji opustit a startovat v následující sezóně opět v okresním přeboru. Bohužel hned zpočátku ztratili hráči chuť do hry a také na zápasy chodilo stále méně diváků. V roce 1964 se první tým dostal až do nejnižší IV. třídy a znovu započal boj o návrat do krajské soutěže. Tým ale dokázal ihned postoupit do okresní soutěže, a také tam bojoval o postup do vyšší soutěže.

V roce 1971 se podařilo družstvu mužů vybojovat postup do krajského přeboru, kde po několik dalších let patřili ke stálým účastníkům. Významného ocenění zdejšího oddílu kopané bylo vyhlášení dorostenců i mužů za nejslušnější týmy v krajských fotbalových soutěžích.

Nedlouho po roce 1990 ale začal fotbal ve Studénce postupně uvadat. Odcházeli kvalitní hráči, nedostatek finančních prostředků byl znatelný a to se projevilo jednak ve strmém pádu mužů z kraje do okresu a také v "promrhání" nejvhodnější doby na rekonstrukci fotbalového areálu. Vrcholem nezájmu o zdejší fotbal, bylo rozhodnutí výboru oddílu kopané, odhlásit družstvo mužů z rozehrané sezóny 2009/2010.

Základem úspěšnosti zdejšího oddílu kopané byla a stále je práce s mládeží. Krom dvou družstev mužů, zde většinou byla i dvě družstva žáků a dorostenci. Obě tyto mládežnické kategorie bojovali nejen v okresních, ale také krajských soutěžích. Mezi velmi významné události v historii fotbalu ve Studénce patří nepochybně již tradiční Žákovský turnaj. První ročník tohoto turnaje byl odehrán v roce 1967 a vítězem se tehdy stali žáci VTJ DUKLA PRAHA. Mezi nejúspěšnější týmy se v historii turnaje řadí Baník Ostrava, který dokázal turnaj vyhrát již 12-krát. Turnaj byl pořádán každoročně, ale jelikož chybí ve Studénce druhé plnohodnotné hřiště včetně moderního zázemí, tak okolní kluby nemají o start v turnaji bohužel zájem.

Nicméně od roku 2013 se stává čím dál víc oblíbený turnaj pro starší a mladší přípravky, na kterém se představuje v každé kategorii 8 týmů, což z turnaje dělá jeden z nejzajímavějších turnajů v našem kraji.

V roce 2010 došlo k osamostatnění fotbalového klubu od zdejší Tělovýchovné jednoty, protože fotbal byl dlouhodobě na pokraji zájmu vedení TJ. Historickým mezníkem našeho klubu, bylo vytvoření družstva žen, které poprvé v sezóně 2010/2011 začalo psát svou soutěžní historii, která ale byla vlivem postupného nezájmu ze strany hráček ukončena odhlášením týmu ze soutěže v zimě roku 2014. Nezapomínáme ani na dříve narozené hráče zdejšího fotbalového klubu a činnost také velmi aktivně vyvíjí i naše „Stará garda“. Věříme, že navážeme postupně na úspěchy z předchozích let a dostaneme opět fotbal ve Studénce do podvědomí nejen fotbalových fanoušků.

Přehled předsedů FOTBAL STUDÉNKA

06/2018 - doposud  > Martin STACHOVIČ

10/2010 - 06/2018  >  Libor SLAVÍK

04/2010 - 10/2010  >  Petr MIKYSKA

Několik historických fotografií je k vidění ZDE

Úspěšní odchovanci Studénky

Pavel RYCHTÁR: první ligový hráč, který hrál za Duklu Sušice, Ostroj Opava a Železárny Bohumín

Josef JEŽKO: TJ Vítkovice - 1. československá liga, Po uzdravení úrazu, který utrpěl při utkání Sparta - Vítkovice, se vrátil zpět do Studénky

Marek TRVAL: TJ Vítkovice, Sparta Praha, Viktoria Žižkov, Lázně Bohdaneč, reprezentace do 21 let. Za Spartu odehrál i PMEZ (dnes Liga mistrů).

Oldřich HALUSKA: Baník Ostrava, reprezentace do 20 let, za Baník odehrál i pohár UEFA (dnes Evropská liga). Tragicky zahynul v roce 1992 a jeho jméno nese i tradiční žákovský turnaj.

Jiří RICHTER: Baník Ostrava, Sigma Olomouc, RH Cheb, reprezentace do 21 let, za Baník odehrál i pohár UEFA (dnes Evropská liga)

Tomáš VAJDA: NHKG Ostrava, Synot Staré Město - 1. česká liga, Romo Fulnek, za Synot odehrál i pohár UEFA (dnes Evropská liga)

Stanislav SAVR: VOKD Poruba - 2. liga

Miroslav SVĚTLÍK: VOKD Poruba - 2. československá liga

Štefan MAŠLÉNKO: Partyzán Bardejov - 2. československá liga

Pomozte zmapovat historii klubu

Máte historické fotografie, články, kroniku či jiné suvenýry, které se vztahují k fotbalu ve Studénce?

Velmi rádi bychom zmapovali historii klubu od jeho počátku až po současnost, a proto vyzýváme všechny občany, aby nám poskytli historické materiály ke zdokumentování. Vaše příspěvky můžete zaslat emailem na info@fotbalstudenka.cz nebo osobně předat kterémukoli členovi výboru našeho klubu. Předem děkujeme.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | výměna odkazů